Južni vetar je nekadašnja jugoslovenska, a danas srpska muzička izdavačka kuća, sa sedištem u Beogradu osnovana 1980. godine. Tokom osamdesetih i devedesetih godina važila je za jednu od najpopularnijih i najtiražnijih muzičkih kuća na prostoru bivše Jugoslavije.
Južni vetar je osnovao Miodrag M. Ilić, poznat kao Mile „Bas“. Miodrag je najčešće i bio kompozitor, aranžer i tekstopisac pevača ispod kojih se potpisivao Južni vetar. Najveći uspeh kuća je dostigla osamdesetih i početkom devedesetih godina, zahvaljujući grupi od pet pevača koji su promovisani i išli zajedno na turneje pod sloganom Velika petorka Južnog vetra, a koju su činili Dragana Mirković, Mile Kitić, Sinan Sakić, Šemsa Suljaković i Kemal Malovčić uz pratnju Miodraga M. Ilića za bas-gitarom, Save Bojića za gitarom i Perice Zdravkovića za harmonikom.
Pored Miodraga M. Ilića i Save Bojića ostali instrumentalisti Južnog vetra koji su se u početnom periodu 1979-1984 duže ili kraće zadržali u orkestru bili su i Božidar Boki Milošević (klarinet), Dragan Stojković Bosanac (harmonika), Dragan Aleksandrić (harmonika), Zoran Milenković (violina), Momčilo Moša Jovanović (udaraljke, tarabuka, bubnjevi), Lazar Panajotović (harmonika), Slobodan Boda Nikolić (klavijature), Miodrag Beljaković (bubnjevi), Veriša Miloradović (klarinet), Dobrosav Vasić (violina), Dragoljub Kitić (gitara), Momčilo Savić (solo gitara), Borislav Martić (strings- klavijature koje oponašaju violinski orkestar), Slobodan Vukašinović ( solo gitara), Aleksandar Krnjevac (harmonika), Gavrilo Gaša Nikolovski (ritam gitara), Laza Ristovski (klavijatura), dok je najmlađi Perica Zdravković u početku bio druga harmonika, aranžer i povremeni član orkestra na nekim albumima i singlovima, a nakon odlaska Dragana Stojkovića Bosanca iz orkestra 1982. godine, postaje prva harmonika i stalni član orkestra.
Ono što je tada razlikovalo Južni vetar od svih orkestara i muzičkih grupa u Jugoslaviji je ubacivanje i fuzija elemenata rokenrol muzike u narodnu izvornu muziku pomešanu sa orijentalom, šumadijom i toplim grčkim, mediteranskim melosom za šta su svakako zaslužni Miodrag M. Ilić, Sava Bojić i Josip Boček koji su u Južni vetar i došli iz rok sveta, zatim horsko pevanje, stari srpski južnjački melos karakterističan za gradove kao što su Leskovac i Vranje, prepoznatljiv brz ritam pesama sa jedinstvenom i izraženom bojom bubnjeva i basa, neizostavne fuš činele obogaćene gitarskim solažama i magičnim, jedinstvenim foršpilima Perice Zdravkovića na harmonici i klavijaturi kao i dominacijom vokala prve petorke, što je do tada bilo nezamislivo i za mnoge odbojno pa je Južni vetar imao dosta problema sa cenzurom sve do pred kraj 80-ih godina do kada je smatran za kič i šund, pa su gotovo skoro sve radio i TV stanice bojkotovale i vešto izbegavale da puštaju njegov repertoar.
Južni vetar je jedna od najtiražnijih muzičkih grupa u Jugoslaviji, a najviše zahvaljujući petorci koja je svake godine izdavala po pet albuma koji su imali tiraž najčešće oko pola miliona prodatih primeraka, često i više a ostaće upamćen i rekordan album Šemse Suljaković iz 1986. godine, Pristajem na sve, koji će dobaciti i preko milion prodatih ploča što je tiraž na kome će pozavideti i najpopularniji rok bendovi tog doba kao što su Bijelo dugme, Smak, Prljavo kazalište i sl.
Ostali poznati predstavnici Južnog vetra bili su: Indira Radić, Marta Savić, Jašar Ahmedovski, Ivan Kukolj Kuki i Srećko Šušić.
Saradnju sa kućom ostvarili su i Snežana Babić Sneki, Šaban Bajramović, Mina Kostić, Vesna Vukelić Vendi, Ljubiša Stojanović Louis, Anica Milenković, Šerif Konjević, Zvonko Demirović, Vesna Rivas, Boban Zdravković, Hanka Paldum, Suzana Jovanović, (
Adela Šećić
—
Genius
Get all the lyrics to songs by Adela Šećić and join the Genius community of music scholars to learn the meaning behind the lyrics.
), [Adela Šećić] i drugi.
Južni Vetar's first song Zauvek si ostala u meni released on Thu Jan 01 1970.